dogodna dla firmy pożyczka pod zastaw

Finansowanie pod zastaw – na jakich zasadach?

Nie każdy przedsiębiorca, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczyna on swoją przygodę z prowadzaniem własnego biznesu, wie, jak wiele jest w Polsce dostępnych różnego typu produktów finansowych dla firm. Kredyty i pożyczki dostępne w bankach, które mogą być w wielu przypadkach trudne do uzyskania, nie są jedyną dostępną opcją.

Dlatego też dogodna dla firmy pożyczka pod zastaw jest rozwiązaniem wartym rozważenia. Poniżej dokładniej wyjaśnimy, na jakich zasadach jest ona udzielana, tak, aby potencjalni kredytobiorcy mogli ocenić, czy będzie ona dla nich odpowiednią opcją.

Jakie firmy mogą zaciągnąć pożyczkę pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw jest dostępna dla firm niezależnie od ich formy prawnej – mogą z niej skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność, jak i różnego typu spółki. Kluczowe jest jedynie fakt istnienia firmy. W przypadku finansowania pod zastaw, w przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów bankowych, mniejszą rolę odgrywają zdolność kredytowa i historia kredytowa, a na pierwszy plan wysuwa się zabezpieczenie zobowiązania, a zwłaszcza jego wartość. Oznacza to, że przejściowe kłopoty finansowe nie wykluczają uzyskania pożyczki.

Co istotne, przedmiot zabezpieczenia, na przykład nieruchomość, nie musi należeć do firmy zaciągającej zobowiązanie. Istnieje również możliwość na przykład zastawu mienia prywatnego, aczkolwiek nie obejdzie się w tym przypadku bez zgody właściciela. Oprócz nieruchomości przedmiotem zastawu mogą być również różnego typu ruchomości, a także należności i papiery wartościowe – każde przedsiębiorstwo może dobrać odpowiednią opcję do swoich możliwości finansowych i preferencji.

Na jakich warunkach zaciągane są pożyczki pod zastaw?

Oprocentowanie, prowizja, okres spłaty (a więc jednocześnie wysokość rat zobowiązania), ewentualna karencja w spłacie – te kwestie ustalane są indywidualnie. Każda firma jest inna i trudno byłoby, aby takie same rozwiązanie byłoby optymalne dla wszystkich. Jeśli natomiast chodzi o maksymalną kwotę zobowiązania, to jest ona zależna po pierwsze od typu zabezpieczenia (dostępne opcje to wspomniane już nieruchomości, ruchomości, należności, papiery wartościowe), a po drugie od jego wartości.

Porównanie ofert różnych pożyczkodawców pozwoli zminimalizować koszty i zapewnić sobie atrakcyjne warunki spłaty. Nie trzeba tego porównania przeprowadzać osobiście. Można zwrócić się do firmy, która posiada w tym zakresie wiedzę i doświadczenie – wie, gdzie warto się zwrócić, a także jak poradzić sobie ze wszelkimi formalnościami, aby zapewnić brak błędów we wniosku i szybką decyzję.